FAQ - najczęściej zadawane pytania

W tym artykule dodajemy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Was pytania dotyczące schematów księgowania. Sprawdź, być może znajdziesz tutaj właśnie to, czego szukasz!

Najczęściej zadawane pytania

Jak edytować Istniejący schemat?

Wystarczy, że wybierzesz odpowiedni schemat z listy w polu Schemat księgowy dla wszystkich pozycji i klikniesz na zielony przycisk Ołówka. Jak to zrobić krok po kroku opisaliśmy w tym artykule.

Jak usunąć stworzony schemat?

Wybierz odpowiedni schemat z listy w polu Schemat księgowy dla wszystkich pozycji i kliknij na zielony przycisk ołówka, na dole schematu znajduje się opcja usuń.

Czy mogę korzystać ze słowników opisów i kategorii ze starej wersji formularza?

Tak, po przejściu do nowej wersji formularza, opisy i kategorie które dodałeś już wcześniej do listy nadal będą się pojawiać do wyboru przy tworzeniu schematów księgowych.

Czy schemat będzie zapamiętywany automatycznie dla danej pary klienta i kontrahenta?

Wybrany i potwierdzony konkretny schemat jest zapamiętywany dla pary kontrahentów, natomiast lista schematów istnieje dla konkretnego klienta.

W nowej wersji formularza jest klient i kontrahent. kogo traktować jako klienta, a kogo jako kontrahenta dla faktur zakupu?

Klient: to nabywca / odbiorca w fakturach zakupowych, wystawca w fakturach sprzedażowych.

Kontrahent: to wystawca faktury w fakturach sprzedażowych, nabywca / odbiorca w fakturach zakupowych.

Jak rozksięgować pozycje na fakturze za pomocą schematów?

Dla większości programów księgowych, aby rozksięgować w różny sposób pozycje na fakturze, należy wybrać różne schematy (lub zmienić pola obok schematów) dla poszczególnych pozycji. Jak to wygląda dla programu Insert GT i MK RP przeczytasz tutaj.

Jeśli nie udało Ci się znaleźć odpowiedzi, której szukasz, zapraszamy do kontaktu na naszym czacie, w prawym dolnym rogu aplikacji :)