Robienie zdjęć w aplikacji mobilnej

Zdarza Ci się otrzymać fakturę za paliwo, włożyć ją do schowka i zupełnie o niej zapomnieć? Z aplikacją Scanye możesz przesłać ją do księgowości od razu po jej otrzymaniu.

Dzięki temu masz pewność, że gdy zgubisz dokument znajdziesz go w idealnym stanie u siebie w telefonie/komputerze i będziesz mógł go następnie wydrukować.

Aplikację możesz pobrać zarówno na telefon z Androidem i iOS.

Poniżej kilka dobrych praktyk, które pomogą przy robieniu zdjęć, za które księgowa będzie Ci wdzięczna, a Twoje archiwum dokumentów będzie znacznie łatwiejsze do przeglądania! Jak wygląda dobre zdjęcie? Jest zawiera jedną fakturę, jest proste, ostre, dobrze oświetlone i widoczne są wszystkie informacje z faktury.

Poniżej przykład:

Co jest ważne przy robieniu zdjęcia?

Upewnij się, że wszystkie dane są widoczne

Często przy robieniu zdjęcia zdarza się nam "uciąć" kawałek dokumentu. Przez to może później brakować części numeru faktury czy daty, bo te informacje znajdują się najczęściej blisko krawędzi kartki.

Zwróć uwagę na ostrość

Przy robieniu zdjęć w biegu (na przykład na stacji) łatwo o zrobienie nieostrego zdjęcia. Zatrzymaj się na chwilę i upewnij się, że dane na fakturze są widoczne i czytelne. Dzięki temu unikniesz konieczności wysyłania tego samego dokumentu ponownie.

Neutralne tło

Jeśli to możliwe, postaraj się, by dokument wypełniał kadr. Jeśli to niemożliwe, postaraj się, by tło było możliwie neutralne – może to być lada, biurko czy siedzenie samochodu. Im mniej elementów w tle, tym łatwiej później pracować z dokumentami,

Kąt robienia zdjęcia

Dokumenty są znacznie czytelniejsze, jeśli są robione pod kątem prostym. Jeśli to możliwe, połóż fakturę na płaskiej powierzchni i umieść telefon bezpośrednio nad nią.

Zadbaj o orientację zdjęcia

Aby zapobiec nieplanowanej gimnastyce szyi Twojej księgowej, upewnij się, że zdjęcie jest wykonane pionowo. Ułatwi jej to pracę, a Tobie będzie wygodniej przeglądać później Twoje dokumenty!

Jeden dokument per zdjęcie

Jeśli masz przed sobą wiele dokumentów, zrób zdjęcia tak, aby na każdym widoczny był tylko jeden dokument na raz. Dzięki temu unikniesz bałaganu w archiwum, a księgowości łatwiej będzie pracować z uporządkowanymi dokumentami.

Oświetlenie

Zwróć uwagę czy faktura jest wystarczająco dobrze oświetlona, oraz nie padają na nią cienie, które mogą utrudnić odczytywanie dokumentu.

Pamiętając o powyższych sugestiach bardzo poprawisz komfort pracy swój oraz księgowej!